Jaguar chce być bardziej luksusowy

Jaguar to jeden z producentów zaliczanych do segmentu premium. Mimo tego brytyjska marka będąca w posiadaniu pochodzącego z Indii koncernu Tata Motors ma w ostatnich latach naprawdę spore problemy. Trudny okres tego producenta sprawił, że coraz więcej kierowców poddaje pod wątpliwość to, czy auta te są warte swojej ceny i faktycznie można uznać je za tak luksusowe, jak twierdzi producent.

Problemy Jaguara

Marka Jaguar ma za sobą naprawdę trudne lata. Kłopoty trwają tak naprawdę od kilkunastu lat, gdy koncern Ford Motor Company zdecydował się pozbyć luksusowej brytyjskiej marki. Wtedy na przejęcie zarówno Jaguara, jak i Land Rovera zdecydował się indyjski koncern Tata. To jednak nie zakończyło kłopotów historycznego brytyjskiego producenta.

Lista kłopotów jest naprawdę długa. Na samym szczycie znajduje się mniejsze niż w przeszłości zainteresowanie samochodami marki Jaguar. Niegdyś ekskluzywny, lecz niezwykle popularny producent przestał cieszyć się tak dużym zainteresowaniem i dobrą renomą. Dodatkowo kłopotliwe są wysokie koszty działania, które dotyczą przede wszystkim rynku europejskiego. Przez obecne normy Euro 6, które wiążą się z wysokimi karami za przekroczenie dopuszczalnej wartości emisji dwutlenku węgla na kilometr. Te są znacząco przebijane przez firmę JLR, a w przeszłości Jaguar Land Rover. Z tego powodu musi on płacić niemałe kary, których wysokość to naprawdę spora część obrotów całego koncernu.

Coraz częściej słychać też głosy dotyczące samej jakości samochodów marki Jaguar. Te mają nie być już tak luksusowe jak w przeszłości. Krytykowane są używane przez firmę materiały, czy jakość spasowania. Do tego negatywnie ocena się też osiągi, ceny, a także niezawodność oferowanych przez Jaguara samochodów osobowych. Jak widać, kultowa brytyjska marka ma niemało problemów. Aby to zmienić, Jaguar zamierza wdrożyć niemałe zmiany dotyczące gamy modelowej, czy samej jakości oferowanych samochodów.

Jaguar mierzy wyżej niż dotychczas

W tym momencie samochody osobowe Jaguara jest stawiana w segmencie premium, ale raczej w okolicy Mercedesa, BMW, czy Audi. Osoby odpowiedzialne za firmę chcą to jednak zmienić. W najbliższej przyszłości standard aut Jaguar ma zostać podniesiony, po to, żeby przybliżyć markę do Bentleya, czy Porsche. Są to marki, które można pozycjonować niejako pomiędzy klasycznym segmentem premium a topowymi producentami, takimi jak Ferrari, McLaren, czy Lamborghini.

Tym samym Jaguar ma ponownie stać się marką dla milionerów. – W samych Stanach Zjednoczonych jest 20 milionów milionerów. Tak więc mniejszy wolumen i wyższe pozycjonowanie cenowe jest dziś absolutnie właściwą ścieżką dla Jaguara — tak najnowsze plany tłumaczył Adrian Mardell, dyrektor generalny koncernu JLR.

Droga do zwiększenia prestiżu marki ma być dość prosta. Pierwszym krokiem będzie zrewidowanie obecnej gamy modelowej w celu usunięcia nadprogramowych modeli. Tym samym auta Jaguar mają stać się bardziej ekskluzywne. Samo odchudzenie oferty marki to jednak nie wszystko. Do zwiększenia prestiżu Jaguara potrzeba będzie nieco więcej.

Dlatego Jaguar zamierza popracować między innymi nad jakością stosowanych w trakcie produkcji materiałów. Poprawie będą musiały ulec również silniki, czy poziom wyposażenia. Można spodziewać się bardziej luksusowych dodatków, rozbudowanych systemów kamer, czy też elementów znacząco zwiększających komfort podróżowania. Proces ten będzie jednak długotrwały.

Jeśli Jaguar chce w przyszłości być autem dla amerykańskich milionerów i sprzedawać mniej aut, ale na większej marży musi naprawdę sporo zmienić. To, czy brytyjskiej marce uda się spełnić swoje nowe założenia okaże się w ciągu najbliższych kilku lat. Jeśli faktycznie Jaguar poprawi swoją pozycję, będzie to zdecydowanie dobra informacja dla każdego fana motoryzacji. Brytyjska marka ma naprawdę mocną pozycję w jej historii i w ciągu ponad 100 lat istnienia wyprodukowała wiele świetnych aut. Mamy nadzieję, że w przyszłości pojawią się kolejne modele Jaguara, które będzie można wspominać przez lata.