Jakie marki mają w ofercie samochody sedan?

Przez naprawdę długi okres w historii motoryzacji samochody typu sedan były najpopularniejszymi i to właśnie one stanowiły fundament gamy modelowej prawie każdego producenta. Dziś ten typ nadwozia znajduje się jednak w znacznie gorszym miejscu i daleko mu do swojego szczytu potęgi. Jakie marki oferują więc jeszcze sedany i co to za auta?

Dlaczego dziś sedanów jest mniej niż w przeszłości?

Od lat 50. do lat 90. XX wieku sedany posiadały niesamowicie mocną pozycję na motoryzacyjnych rynkach. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie one były fundamentem każdego producenta, jeśli chodzi o ich gamy modelowe, a także sprzedaż, gdyż wiele osób niesamowicie chętnie decydowało się na właśnie zakup sedana.

Czasy się jednak zmieniają i lata 90. XX wieku zaczynały stanowić powolny upadek sedanów. Z roku na rok sprzedawało się ich coraz mniej, a popularność zyskiwały hatchbacki, które kompletnie wyparły sedany z segmentu B, a także w wypadku segmentu C, w którym również większość producentów nie oferuje już sedanów, gdyż jest to zwyczajnie nieopłacalne.

Następnie do powolnego upadku sedanów dołożyły się SUVy, które są po prostu bardziej praktyczne. Dzięki temu, że mamy w nich normalną przestrzeń bagażową, a nie kufer stanowiący osobną bryłę, w SUVie zmieścimy więcej, dzięki czemu jest też on bardziej praktyczny. Wiele osób uważa ponadto SUVy za bezpieczniejsze niż sedany.

Jakie sedany znajdziemy w segmencie premium?

Segment premium to jeden z niewielu, w których znajdziemy jeszcze całkiem sporo sedanów. Wynika to oczywiście ze specyfiki tego segmentu na motoryzacyjnym rynku. Jest on w końcu znany z tego, że znajdują się w nim auta luksusowe, a to właśnie z takimi utożsamiane jest nadwozie typu sedan. W segmencie premium obecnie wyróżnia się pięcu głównych graczy. Są to kolejno Audi, BMW, Mercedes, Volvo oraz Lexus.

BMW w swojej ofercie posiada obecnie 3 sedany. Mowa tu kolejno o BMW serii 3, serii 5 oraz najbardziej luksusowym BMW serii 7. Z tego typu nadwoziem dostępne jest też BMW M3 i M5. Oferta Audi jest dość podobna. Spotkamy tu bowiem kolejno Audi A4, A6 i A8, czyli odpowiedniki pojazdów BMW. Od pewnego czasu z nadwoziem typu sedan oferowane jest też Audi A3.

Z sedanów słynie też oczywiście Mercedes. W tej marce oferta jest dość podobna do Audi, gdyż z nadwoziem typu sedan oferowany jest Mercedes klasy A, klasy C, klasy E, a także klasy S. Ta niemiecka marka posiada jednak także dwa sedany elektryczne, czyli Mercedesa EQE oraz Mercedesa EQS.

Oferta sedanów znacząco pomniejszyła się z kolei w Volvo. Obecnie miłośnicy tego nadwozia mogą zdecydować się jedynie na należące do klasy średniej Volvo S60, a także plasujące się w segmencie E, Volvo S90. Dwa sedany oferuje też Lexus. Mowa tu o modelu ES, a także ultra luksusowym Lexusie LS. Warto wspomnieć też na przykład o aspirującej do segmentu premium Alfie Romeo i jej modelu Giulia.

Sedany w ofercie innych marek

Inne marki oferują już znacznie mniej sedanów niż w przeszłości. W segmencie B znajdziemy ich naprawdę niewiele, a w zasadzie wyróżnia się tylko jeden, a mianowicie Dacia Logan.

W wyższych segmentach też oferta sedanów regularnie maleje. W segmencie D na przykład Volkswagen zrezygnował z budowania Passata. W segmencie C jako sedan wciąż dostępna jest Honda Civic, czy też Toyota Corolla, a także Fiat Tipo. W tym samym segmencie można też postawić na Hyundaia Elantra, gdyż Polska to jeden z niewielu europejskich krajów, w którym ten samochód jest oferowany przez markę z Korei Południowej.

Kolejne sedany dostępne na rynku to na przykład Peugeot 508, czy też Ford Mondeo, a także Mazda 6, do dziś uważana za jeden z najładniejszych modeli tego typu pochodzących z drugiej dekady XXI wieku. Sedanów na rynku znajdzie się jeszcze kilka, lecz trzeba przyznać, że jest to zadanie dość trudne.

Jak widać znalezienie sedana, potrafi być sporym wyzwaniem. Producenci regularnie rezygnują z samochodów osobowych tego typu na rzecz SUVów i w najbliższych latach powinniśmy raczej spodziewać się kontynuacji tego trendu.