Jakie są plusy i minusy wynajmu samochodu na firmę?
W obecnych czasach wynajem samochodu na firmę jest niezwykle popularny. Nie ma się jednak czemu dziwić, ponieważ jest to bardzo opłacalne. Z tego rozwiązania korzysta wiele przedsiębiorstw. Jednak jakie dokładnie zalety daje wykorzystanie tego sposobu? Czy są jakieś minusy?
Jakie są plusy wynajmu samochodu na firmę?
W związku z tym, że samochody osobowe zakupione na firmę stają się coraz popularniejsze, wiele osób rozważa tego typu zakup. Ma on wiele zalet. Przede wszystkim są to niższe koszty. Samochód można śmiało wrzucić w koszty firmy. Jest to duża zaleta przede wszystkim dla mniejszych firm. Ponadto, koszty w leasingu są nieco mniejsze, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać samochód. Jest to duży plus dla wszystkich, którzy chcą wziąć samochód na firmę.
Biorąc samochód na firmę mamy też możliwość dostosowania oferty pod siebie podobnie jak w przypadku zakupu prywatnego. W związku z tym, możliwości dostosowania auta są niemal identyczne. W przypadku samochodów flotowych wiele firm decyduje się na możliwość dostosowania przez pracownika swojego konkretnego samochodu. W związku z tym można łatwiej skonfigurować auto pod siebie. Zazwyczaj nie jest to problem nawet przy większych zamówieniach.
Warto pamiętać, że przy dużych zamówieniach, jakie zazwyczaj są czynione przez większe przedsiębiorstwa, wielu producentów aut udziela dużych rabatów. Czasem mogą one sięgać nawet kilkunastu procent, co daje ogromne oszczędności względem zakupu indywidualnego. Warto skorzystać z takiej okazji. Wymiana floty w firmie to często zakup opiewający na kilkadziesiąt samochodów. W takiej skali większy rabat może dać znacznie większe oszczędności, dzięki czemu każdy zarobi.
Jakie są minusy wynajmu samochodu na firmę?
Oczywiście wynajem samochodu na firmę ma też swoje minusy. Przede wszystkim jest to fakt, że jest to ograniczona forma finansowania auta. Nie każdy może ją przyjąć. Dotyczy ona osób, które posiadają firmę lub chcą kupić swoim pracownikom firmowe samochody. Niestety, wiąże się to z ograniczeniami. Warto więc skorzystać z okazji, jeśli firma, w której pracujemy, chce zapewnić samochody flotowe dla pracownika. W takim przypadku możemy skorzystać z oferty finansowania na firmę.
Kolejnym minusem jest fakt, że w niektórych przypadkach możliwości dopasowania samochodu pod siebie mogą być ograniczone. Jeśli jesteśmy pracownikami szeregowymi, którzy otrzymają jedno z kilkudziesięciu aut zamówionych przez firmę, prawdopodobnie będą one identyczne pod względem konfiguracji. W takim przypadku niestety nie będziemy mogli dostosować oferty pod siebie. Jest to duże ograniczenie w przypadku zamówień czynionych w większej skali.
Samochody zamówione na firmę mogą być też ciężej dostępne. W związku z tym nie każdy decyduje się na duże zamówienie. W ostatnich latach było to dość kłopotliwe w związku z problemami z produkcją części do samochodów. Większe zamówienia mogły nie być przyjęte do realizacji lub czas trwania produkcji był niezwykle długi. W związku z tym ciężko było wymienić flotę lub mogło to kosztować bardzo dużo. Niestety cierpiały na tym przedsiębiorstwa i ich pracownicy.
Jakie są inne sposoby finansowania samochodów?
Oczywiście wynajem auta na firmę nie jest jedynym sposobem na jego sfinansowanie. Obecnie, opcji na zakup auta jest naprawdę sporo. Przede wszystkim, jeśli kupujemy auto prywatnie, możemy je kupić za gotówkę. Jest to znakomite rozwiązanie, jeśli potrzebujemy auta na już i mamy przy sobie zbędną gotówkę. Oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem obecnie są różnego rodzaju leasingi i wynajmy długoterminowe. Dzięki temu możemy spłacać samochód na raty.
Często jest to najwygodniejsze rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. W związku z tym wiele przedsiębiorstw decyduje się na leasing na przykładowo 48 miesięcy. Dzięki temu nie trzeba płacić za samochód w jednym momencie, a rozłożyć jego spłatę na aż 4 lata. Jest to wygodna forma finansowania. Obecnie na rynku można znaleźć wiele opcji finansowania wynajmu, które różnią się między sobą warunkami, takimi jak wpłata własna czy wysokość rat miesięcznych.