Jakie samochody sprzedają się najlepiej w 2022 roku?

Sprzedaż aut nowych w Polsce od lat jest na znacznie niższym poziomie niż sprzedaż samochodów używanych. Mimo tego auta z salonu stanowią dosyć istotną część rynku motoryzacyjnego szczególnie dla klientów firmowych, którzy najchętniej decydują się właśnie na samochody z salonów w celu stworzenia firmowej floty.

Najchętniej wybierane marki w 2022 roku w Polsce

Ostatnie podsumowanie większej części roku pojawiło się po zakończeniu pierwszego półrocza roku 2022. Wyniki od wtedy nie uległy jednak większej zmianie i to podobne samochody oraz marki cieszą się największą popularnością. Z pewnością bez zmian pozostaje pierwsza pozycja, gdyż znajdująca się na niej Toyota wypracowała sobie w tym roku ogromną przewagę i regularnie to właśnie samochody tej marki meldują się na pierwszych pozycjach list sprzedaży.

W pierwszym półroczu 2022 roku Toyocie udało się bowiem sprzedać aż 37 937 samochodów. Jest to wynik lepszy niż połączona sprzedaż marek, które znajdziemy na drugiej oraz trzeciej pozycji. Jacy są to producenci? Druga pozycja należy do bardzo lubianej w naszym kraju Skody. Marka z kraju naszych południowych sąsiadów od lat cieszy się sporą popularnością i potwierdziła to, sprzedając ponad 18 tysięcy samochodów. Niewiele gorszy wynik osiągnęła pochodząca z Korei Południowej Kia, która dość dobrze wychodzi na kryzysie w branży i osiąga od wtedy naprawdę świetne wyniki.

Na podium nie zmieścił się z kolei Volkswagen, który sprzedał prawie trzy tysiące samochodów mniej od Kii. Ponadto Niemcy nieznacznie wygrali z inną marką wchodzącą w skład południowokoreańskiej grupy Hyundaia. Mowa tu oczywiście o marce „matce”, czyli Hyundaiu właśnie.

W czołowej dziesiątce można jeszcze zauważyć dobrą kondycję segmentu premium. Niemieckie marki, które do niego należą, zameldowały się bowiem w czołówce w komplecie. BMW zdobyło szóste miejsce, tuż za Bawarczykami uplasował się Mercedes, a dziesiąta pozycja należy do BMW. Oprócz niemieckich marek w czołowej dziesiątce spotkamy jeszcze Dacię na ósmej pozycji, która naprawdę nieznacznie, bo o zaledwie 15 samochodów wygrała z dziewiątym Fordem.

Najpopularniejsze modele samochodów osobowych w Polsce

Pod względem najpopularniejszych modeli również można zaobserwować ogromną dominację Toyoty. Zupełnie to jednak nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę to, jak bardzo zdominowała ona swoich rywali. Podium należy do bardzo popularnej Toyoty Corolli, która w wielu miesiącach zajmowała pozycję lidera. Bardzo dobrze sprzedaje się też druga Toyota Yaris. Aż cztery modele Toyoty zostały jednak rozdzielone. Na trzecim miejscu znajduje się bowiem Kia Sportage, która w pierwszej połowie 2022 roku wygrała tylko o sześć sztuk z czwartą Toyotą RAV4. Pierwszą piątkę zamyka kolejny bestseller Toyoty, czyli Toyota C-HR.

Poza ogromną ilością Toyot, a także rodzynkiem w postaci Kii Sportage do najchętniej kupowanych nowych aut osobowych w Polsce należą takie modele jak Hyundai Tucson, Hyundai i30, Dacia Duster, Kia Ceed oraz Volkswagen T-Roc. Szczególnie ciekawą propozycją jest tutaj Volkswagen T-Roc, czyli miejski crossover.

Najpopularniejsze modele samochodów osobowych w Europie

Jak Polska wygląda na tle Europy? Wyniki są jedynie nieco podobne. W czołówce europejskiej spotkamy bowiem zaledwie cztery samochody, które należą do jednych z najchętniej kupowanych samochodów w Polsce. Jedno z aut zajmuje nawet dokładnie taką samą pozycję. Mowa tu o Dacii Duster, która zarówno w Polsce, jak i w Europie jest ósma. Oprócz tego w Europie dobrze sprzedaje się Toyota Yaris. W Polsce jest ona druga, lecz na całym Starym Kontynencie zajmuje dopiero szóste miejsce. Spadek o zaledwie jedną pozycję względem rankingu polskiego zaliczył z kolei Hyundai Tucson, który w Europie jest na siódmym miejscu.

Awans względem Polski zaliczył z kolei Volkswagen T-Roc. U nas ten crossover ledwo zamykał pierwszą dziesiątkę. Z kolei w Europie jest to trzecie najlepiej sprzedające się auto. Przegrało ono jedynie z drugą Dacią Sandero i Peugeotem 208, który cieszy się naprawdę ogromną popularnością na Starym Kontynencie. Czwarty jest z kolei Volkswagen Golf, piąty Opel Corsa, a dziewiąte i dziesiąte miejsca należą do Citroena C3 i Peugeota 2008.