Sprzedaż części samochodowych przez Internet

gls

Jeszcze do niedawna w sieci kupowało się przeważnie drobne towary do domu i ogrodu. Z czasem większym zaufaniem zaczęły cieszyć się serwisy ze sprzętem RTV i AGD. Obecnie przez Internet można już kupić i sprzedać praktycznie wszystko – nie tylko części samochodowe, ale również auta, czy nawet mieszkania i domy jednorodzinne. Jednak, czy sprzedaż online części z segmentu automotive rokuje dobrze na przyszłość?

Dlaczego zakup części samochodowych w sieci cieszy się powodzeniem?

Dostępność części do samochodów przez Internet

Samochody osobowe co jakiś czas trzeba konserwować. Podczas niektórych przeglądów technicznych okazuje się, że warto by było wymienić dany element, zanim niespodziewanie przestanie służyć. Wtedy automatycznie sięga się po telefon komórkowy, wchodzi na przykład na stronę wyszukiwarki internetowej i wpisuje się część, którą trzeba zamówić.

Jest to najszybszy sposób, żeby znaleźć dany element, który idealnie pasowałby do modelu będącego aktualnie w warsztacie. Często też, odwiedzając sklep internetowy z częściami samochodowymi, można zauważyć, że nie ma problemu z zamówieniem konkretnego podzespołu. Dobre serwisy tego typu wyróżniają się dużym zapleczem potrzebnych akcesoriów do samochodów i części, dlatego nierzadko poszukiwane produkty są dostępne „od ręki”.

Cena części samochodowych dostępnych online

To, co jeszcze sprawia, że najpierw poszukuje się części samochodowych w sieci, to zdecydowanie lepsza cena. Sklepy, które oferują części do aut, proponują na przykład niższy koszt dostawy, czy mniejszy koszt za zakup z uwagi na lepsze warunki umowy z dystrybutorami i producentami. Ma to szczególnie znaczenie, gdy samochody używane trzeba wyposażyć w elementy z górnej półki cenowej – kupując w sieci, można nieraz zaoszczędzić do kilkunastu procent.

mitsubishi

Każdy może zamówić części samochodowe przez Internet

W sklepie internetowym działa zwykle wewnętrzna wyszukiwarka, a opisy części samochodowych są opatrzone zdjęciami. Dlatego też kupujący określone elementy do samochodu, nie musi być ekspertem. Wystarczy tylko, że wybierze odpowiednią część, która będzie pasować do konkretnego modelu samochodu, którego jest właścicielem.

Ostatnio też mocno rozwinęła się obsługa klienta w sklepach online, więc w razie pytań, można otrzymać odpowiedź w momencie, kiedy ma się ochotę zamówić daną część. Nie trzeba więc przekładać tej czynności na wieczór, żeby sprawdzić, czy przyszła odpowiedź na wysłany e-mail, jak to było dotychczas. Zatem teoretycznie każdy może złożyć zamówienie na potrzebne elementy. Teoretycznie, ponieważ należy jeszcze się zastanowić, czy wybrać części oryginalne, czy tańsze zamienniki, a podjęcie decyzji w tej kwestii nie zawsze jest takie łatwe i szybkie.

Jakie są mankamenty sklepów online z częściami samochodowymi?

Największym minusem sklepów online, w których można kupić części samochodowe, jest czas oczekiwania na zamówiony produkt. Nawet jeśli dostawa ma mieć miejsce w ciągu 24 godzin, to i tak jest to znacznie dłużej, niż w tradycyjnym sklepie stacjonarnym. Przewiduje się jednak, że i pod tym względem sklepy z częściami działające w sieci staną się bardziej konkurencyjne. Rozrasta się również oferta innych stron, na przykład tych, gdzie można znaleźć ogłoszenia motoryzacyjne. Tam, oprócz ofert sprzedaży lub kupna samochodów, coraz częściej można natrafić też na propozycję sprzedaży bądź zakupu części do aut.

5/5 - (1 vote)