Używane auto — hybrydowe czy benzynowe?

Dzięki temu, że samochody hybrydowe są dostępne na rynku od sporo ponad 20 lat, dziś można ich znaleźć coraz więcej na rynku wtórnym. Z tego powodu kierowcy, którzy decydują się na poszukiwania nowego samochodu, coraz częściej zastanawiają się, czy może lepiej postawić na używane auto hybrydowe, czy też benzynowe. Czym różnią się te dwa typy jednostek napędowych i którą z nich warto wybrać?

Samochody benzynowe — charakterystyka

Auta benzynowe zdecydowanie są najlepiej znane mechanikom jak miłośnikom motoryzacji. Wynika to z tego, że są one obecne tak naprawdę od początku motoryzacji, gdyż pierwsze seryjne silniki spalinowe były napędzane właśnie benzyną. Oczywiście dzisiejsze jednostki w niczym nie przypominają tych starych, gdyż lata rozwoju przemysłu motoryzacyjnego sprawiły, że dziś silniki benzynowe to naprawdę skomplikowane konstrukcje, w których wiele procesów jest sterowanych komputerowo.

Auta benzynowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że świetnie sprawdzają się w miastach. Tam działają najlepiej, gdyż posiadają szeroki zakres obrotów i są dość oszczędne. Nie oferują jednak najwyższej dynamiki, gdyż zazwyczaj najwyższy moment obrotowy dostępny jest nieco później. W nowoczesnych silnikach problem ten jest mniejszy, dzięki zastosowaniu turbosprężarek, a także systemów bezpośredniego wtrysku benzyny.

Inna rzecz, która charakteryzuje auta benzynowe to przede wszystkim cena. Nie licząc najmocniejszych wersji, to właśnie silniki z zapłonem iskrowym są najtańsze i można kupić je za naprawdę rozsądną cenę. Do tego najlepiej nadają się do montowania instalacji gazowych, szczególnie gdy mowa o silnikach ze wtryskiem pośrednim.

Samochody hybrydowe — charakterystyka

Obecnie istnieją aż trzy typy używanych hybryd. Na rynku wtórnym najlepiej skupić się na tak zwanych pełnych hybrydach określanych skrótem HEV. Oferują one przede wszystkim to, że silnik elektryczny może działać stale i wspomagać jednostkę benzynową nie tylko poprzez odciążenie jej, ale też wzmocnienie dodatkową mocą oraz momentem obrotowym.

Ponadto pełne hybrydy są najlepiej sprawdzonymi jednostkami, gdyż to one są dostępne od ponad 20 lat, podczas gdy tak zwane miękkie hybrydy, a także hybrydy typu plug-in to dość nowe konstrukcje, które debiutowały w trakcie ostatnich kilku lat z racji na zwiększoną popularność hybryd, a także coraz nowsze regulacje dotyczące maksymalnej dopuszczonej emisji dwutlenku węgla, które z roku na rok stawały się coraz bardziej rygorystyczne.

Jednostki hybrydowe zapewniają przede wszystkim bardzo dobrą dynamikę oraz spalanie. Silniki elektryczne radzą sobie naprawdę dobrze na pierwszym etapie przyspieszenia, a następnie silnik spalinowy jest już na wyższych obrotach, dzięki czemu może on w miarę sprawnie rozpędzić samochód do pożądanej prędkości, wciąż korzystając ze wspierającego go silnika elektrycznego. Spalanie z kolei potrafi być nawet 2-3 litry niższe i w dobrych hybrydach wynosi ono od 4 do około 6 litrów na 100 kilometrów, nawet gdy oferują całkiem niezłą moc.

Samochody używane — hybryda czy benzyna?

W dzisiejszych czasach hybrydy są coraz częściej dobrym wyborem. Przede wszystkim wiele z nich to już dość sprawdzone konstrukcje, które są dobrze znane przez mechaników. Z tego powodu ich serwisowanie nie jest problemem. Używane hybrydy pokazały też już, że wcale zużycie napędu hybrydowego nie jest ogromnym kłopotem dla właściciela i nie wymaga on kosztownych napraw, gdyż jest naprawdę żywotny.

Nie można też zapominać o aspekcie finansowym. Benzynowe samochody używane są zazwyczaj nieco tańsze na rynku wtórnym. Mają jednak wyższe spalanie, przez co ich eksploatacja będzie droższa. Hybrydowe samochody z kolei nie tylko spalają mniej paliwa w trakcie jazdy, ale też ich eksploatacja jest tańsza, gdyż mniejsze jest zużycie na przykład hamulców z racji na to, że dzięki systemowi rekuperacji sporą część hamowania przejmuje jednostka napędowa. Jasne odpowiedzenie, czy lepsza będzie hybryda, czy benzyna nie jest jednak możliwe. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i zastosowania auta. Z pewnością hybrydy mogą lepiej sprawdzić się w mieście, gdzie ich spalanie jest bardzo niskie.